Vstup do členské sekce

Přihlašovací jméno Přihlašovací heslo

Přihlásit

Exkurze Po stopách Bedřicha Smetany

Ve dnech 20. - 21. 6. 2014 se uskutečnila za podpory MAS Moravská brána a MAS Rozvojového partnerství Regionu Hranicko studijní exkurze „Po stopách Bedřicha Smetany“ do Litomyšle a dalších míst, kde Bedřich Smetana působil. Účastníci exkurze (občané z Týna nad Bečvou, Hustopečí nad Bečvou, Horního Újezda, Skaličky a dalších obcí) po jejím absolvování konstatovali, že byla pro ně velmi přínosná a zajímavá. Obzvláště zástupci z Týna nabrali spoustu inspirace pro chystané muzeum v jejich obci věnované právě Bedřichu Smetanovi.

První zastávkou bylo město Polička a inspirativní muzeum „Barevný svět Bohuslava Martinů“ a kostel sv. Jakuba, v jehož věži se malý Bohuslav narodil a prožil dětství. Poutavý výklad průvodkyně životem skladatele všechny moc oslovil. Otec B. Martinů byl švec a hradní hlídač ohně a matka pradlena a měli jen malou světničku. Život v takové výšce (182 dřevěných schodů) v úzkých prostorách, kde nebyla voda ani další potřebné věci, je z pohledu dnešních lidí nepředstavitelný. Muzeum samotné je velmi zajímavě dispozičně řešeno, zejména kruhová chronologická panelová expozice o skladatelově životě, zajímavým zpestřením je absolvování hudebního kvízu.  

Další zastávkou byla Litomyšl, kde se tradičně koná vyhlášený festival Smetanova Litomyšl s bohatým kulturním programem. U zámku vedle zámecké jízdárny mohli účastnící exkurze shlédnout dům, ve kterém se Bedřich Smetana narodil a prožil dětská léta. Velmi inspirativní byla interaktivní část určená pro školní výpravy. Děti zde mohou skládat z dílků staré fotografie, vyzkoušet hru podle not a další hudební minihry. Starobylý klavír uprostřed jedné z místností měl možnost vyzkoušet i vedoucí zájezdu František Kopecký, muzikant každým coulem, a za krásné klavírní vystoupení sklidil zasloužený potlesk všech přítomných. Dále bylo možné navštívit i malé Muzeum domečků, panenek a hraček. Následovalo ubytování a příprava na večerní představení opery „Čertova stěna“ ve venkovním dvoraně zámku. Protože nikdo nepředpokládal tak citelné ochlazení, bylo nutné udělat pár opatření, aby první letní noc během představení „nezmrzli“. Někteří si koupili deky už ve městě, další si je zapůjčili a s díky vrátili na ubytovnu. Všichni tiše obdivovali dámy, které tento večer zvládly ve večerní róbě, silonkách a lodičkách. Opera končila půl hodiny po půlnoci, takže sice prochladlí, ale plní uměleckých dojmů se unavení vrátili na ubytovnu velmi pozdě. A rychle do peřin. Další den totiž čekala Praha. 

V Praze účastníci navštívili další Smetanovo muzeum, kde František opět zahrál na klavír se stejným ohlasem jako v Litomyšli. Muzeum je velmi pěkné s řadou zajímavých interaktivních prvků. Bohužel přišlo zklamání, protože nefungovala technika v muzeu a nebylo možné využít poslech hudebních ukázek z jednotlivých oper. Po obědě byla naplánována návštěva Vyšehradu, kde je Bedřich Smetena pohřben, ale z časových důvodů se zvolila krátká procházka historickou částí Prahy.

Poslední navštívenou expozicí byla Hudební tradice Podblanická na zámku Čechtice, kde měl Bedřich Smetana prožít nejkrásnější léta svého života. Plní zážitků se všichni vraceli k domovu a cestu si zpestřili zpíváním lidovek a i to je důkaz, že nás hudba provází celým životem a že platí i dnes „Co Čech to muzikant“.

Základní údaje:

Název
MAS MORAVSKÁ BRÁNA, z.s.

Sídlo
Bratrská 358,
751 31 Lipník nad Bečvou
IČ 27017371

Právní forma
Zapsaný spolek

Kontakty:

Ing. Martina Zdráhalová, vedoucí SCLLD
tel.: 602 734 201
e-mail: martina.zdrahalova@mas-moravskabrana.cz

Ing. Marek Zábranský, manažer
tel.: 739 344 119
e-mail: manazer@mas-moravskabrana.cz

Hana Nehybová, administrativní pracovnice
tel.: 732 699 320
e-mail: info@mas-moravskabrana.cz

Otevírací doba:

Pondělí08:00–14:00
Úterý08:00–14:00
Středa08:00–14:00
Čtvrtek08:00–14:00
Pátek08:00–14:00Fakturační údaje:
IČO: 27017371
Číslo účtu: 1888391319/0800
Banka: Česká spořitelna